Siena
Już z daleka zachwyciła nas kolorem – żółtawobrązową sieną paloną. W popołudniowym mocnym słońcu wyglądała jak pudełko z farbami. Nad miastem górowały widoczne z wielu kilometrów – wieża Palazzo Publico na Piazza del Campo i czarno-biała katedra na Piazza del Duomo. Siena jest pięknym, gotyckim, wyrafinowanym miastem sztuki i architektury. Zbudowana z cegły i kamienia, pełna jest magicznych zakątków, wąskich uliczek i tzw. łuków z Sieny. Wpadliśmy tu tylko na jedno popołudnie, więc mogliśmy sobie pozwolić jedynie na krótki spacer po mieście – zaliczyliśmy kawę, lody oraz przygotowania do słynnego toskańskiego festynu Palio delle contrade.
Według legendy Sienę założyli synowie Remusa – Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Dlatego herbem miasta jest wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, pojawiająca się w wielu miejscach miasta. Historycznie Siena znajduje się w miejscu, gdzie prawdopodobnie istniała etruska osady, która z czasem, dzięki dogodnemu położeniu i przemysłowi włókienniczemu stała się jednym z najbogatszych miast Europy. W czasach Republiki Rzymskiej Cezar August założył tu rzymską kolonie Sena Julia. Kiedy w XII wieku w sporze gwelfów z gibelinami Siena opowiedziała się po stronie cesarza popadła w konflikt z Florencją, i przez kolejne wieki pozostawała w jej cieniu. Gospodarczy upadek miasta zapoczątkowała zaraza w XIV wieku, a następnie w XVI wieku miasto wcielono do Wielkiego Księstwa Toskanii.
Zbudowana w Średniowieczu Siena nie powstała według typowego schematu, w jakich stawiane były włoskie miasta w tym okresie – zamek obronny lub forteca na szczycie wzgórza, obok centralny plac z katedrą, dzwonnicą, baptysterium i budynkiem ratusza, wokół sieć uliczek. W Sienie przy centralnym Piazza del Campo nie ma katedry, a najważniejszym budynkiem placu jest Palazzo Pubblico do dziś siedziba rządów Sieny, teraz mieści także Muzeum Miejskie – Muzeo Civico. Ozdobą placu jest nie katedra, a marmurowa fontanna Fonte Gaia, dzieło Jacopa di Pietro z lat 1409-1419. Z kolei Katedra, czyli Duomo znajduje się z boku, w pobliżu Piazza del Campo, ale nie na samym placu.
Szczyt rozwoju Sieny przypadł w czasach rozkwitu sztuki gotyckiej, która jest tu reprezentowana w najbardziej eleganckiej formie, szczególnie w budownictwie publicznym i sakralnym. Znakomitym przykładem stylu gotyckiego w Sienie jest budynek ratusza – Palazzo Pubblico, pochodzący z lat 1297 – 1348, z 88-metrową wieżą oraz katedra zbudowana w latach 1284 – 1376, z fasadą z trzema portalami zwieńczonymi wimpergami, ozdobiona układem poziomych pasów.
Palio delle Contrade
Odwiedziliśmy Sienę w świetnym czasie, na 3 dni przed najsłynniejszą konna gonitwą we Włoszech – Palio di Siena zwaną też Palio delle Contrade. To toskański festyn na cześć Matki Boskiej, pochodzący z czasów średniowiecza, który odbywa się 2 razy w roku 2 lipca i 16 sierpnia o godz. 19.00 na głównym placu miasta – Piazza del Campo. W wyścigach biorą udział nieosiodłane konie oraz zawodnicy w kolorowych strojach reprezentujących barwy swojej contrady, którzy 3-krotnie okrążają plac. Wyścig poprzedzony jest paradą rywalizujących ze sobą drużyn w średniowiecznych kostiumach.
Contrady i ich herby odzwierciedlają prawdziwe oblicze miasta. To 17 dzielnic / parafii pochodzących ze średniowiecznej struktury administracyjnej. Każda z contrad ma swoją własną flagę, hymn, kościół i fontannę, a ich kolorowe herby przedstawiają 17 cnót Sieny.
Wszystkie dzielnice przygotowują się do Palio cały rok, ale szczególne są ostatnie dni przed wyścigiem. To święto samo w sobie – plastyczne barwne korowody i parady, rywalizacja dzielnic w licznych widowiskowych konkurencjach, a całe miasto udekorowane jest chorągwiami i wstęgami. Udało nam się zobaczyć paradę contrady Chiocciola (Ślimak), która 29 czerwca obchodzi święto swoich patronów, św. Piotra i Pawła.