Sycylia w 5 dni – Cefalu

Cefalu, Sycylia - Podróże ze smakiem

Cefalu, a właściciwie Cefalù, zwane także Miastem Normanów, to niewielkie rybackie miasteczko w północnej części Sycylii, ok. 50 km na wschód od Palermo. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa kefale, czyli przylądek, ze względu na swoje położenie – u stóp masywu skalnego zwanego La Rocca.

Cefalù często nazywa się perłą sycylijskiego wybrzeża i rzeczywiście – jest urocze i pięknie położone. Ponad miastem góruje olbrzymia, skalista La Rocca ze świecącym po zmierzchu krzyżem, a u jej stóp rozciągają się piaszczyste i kamieniste plaże oraz czyste, lazurowe morze. I latarnia morska. Samo miasteczko tworzą białe domki w greckim stylu oraz starówka – niezwykle ulokowana, wciśnięta na cyplu między morzem a skałą. Na jej głównym placu, okolonym palmami Piazza del Duomo, wznosi się z XII-wieczna katedra wzniesiona przez normandzkiego króla Rogera, pierwszego króla Sycylii. Od placu odchodzi sieć wąskich uliczek i romantycznych zaułków, pełnych restauracji, knajpek i barów, gdzie można zacnie zjeść oraz sklepów, gdzie można zostawić sporo euro ;)

Cefalu, Sycylia - Podróże ze smakiem
Cefalu, Sycylia – Podróże ze smakiem

Nasz Hotel Kalura, położony był nieco na uboczu, ok. 2 km od centrum miasta, ale to wciąż tzw. walking distance ;) Hotel ten jest przepięknie położony, na wzgórzu, z widokiem na La Rocca oraz zatokę Caldura, z niebieskozieloną wodą i wystającymi gdzieniegdzie skałami. Ma własną plażę – kamienistą, ale z bardzo wygodnym zejściem do wody, za to dzięki skałom woda jest czysta jak kryształ. Hotel ma tez dużo innych udogodnień – basen, boiska, korty tenisowe, wypożyczalnia rowerów, ale nie zdążyliśmy z nich skorzystać ;) Mieliśmy pobyt ze śniadaniami – typowy hotelowy szwedzki stół, duży wybór różności – całość bardzo przyzwoita :) Bar w Hotelu był czynny do późna, także wracając w nocy z centrum mogliśmy zawsze wstąpić na ostatnie piwo i Aperol Spritz, które na tarasie w z widokiem na morze smakowały jak nigdzie indziej na świecie.

Nasz “pokój z widokiem” był bardzo w porządku – nic nadzwyczajnego, ale tez nie ma się do czego przyczepić ;) Może tylko do nadproża między sypialnią a łazienką i wyjściem na balkon, które było tak niskie, że mimo iż było oznaczone i osłonięte szeroką jaskrawą tkaniną, nie raz i nie dwa przyłożyłam w nie głową :/ Balkony w pokojach nie są indywidualne – to jeden długi balkon oddzielony między pokojami linami. Nam to nie przeszkadzało, bo nie spędzaliśmy dużo czasu w pokoju, poza tym byliśmy już poza sezonem, więc w hotelu nie było tłumów (choć mimo pory roku gości było sporo), ale przypuszczam, że są sytuacje i osoby, którym taki układ nie będzie odpowiadał.

Rezerwacja noclegów w Hotelu Kalura

Oczywiście jest co najmniej kilka sposobów, aby dokonać rezerwacji. Bezpośrednio na stronie hotelu, przez Booking.com, lub przez innego pośrednika. Zwykle o sposobie decyduje cena.

Ja gorąco polecam rezerwację przez Booking.com przy użyciu specjalnego linku polecającego. W ten sposób zarobimy obydwoje – i Ty i ja otrzymamy od Booking.com po 50 zł, wypłacanych na kartę kredytową lub zwykłą debetową. Wypłata realizowana jest po pobycie. To działa, sprawdziłam :)

Szczegółowe informacje na temat Programu Poleceń można znaleźć tutaj:  https://secure.booking.com/content/referral-faq.pl.html.

Link polecający, w który wystarczy kliknąć i w ten sposób dokonać swojej rezerwacji, aby otrzymać zwrot 50 złhttps://www.booking.com/s/11_6/1022bc59.

Polecam skalkulowanie ceny pokoju rezerwowanego bezpośrednio na stronie hotelu oraz ceny na Booking.com, z uwzględnieniem rabatu w wysokości 50 zł. Czasem może się zdarzyć, ze cena bezpośrednio na stronie hotelu jest niższa. Ale jeśli kalkulacja wskazuje na Booking.com, zapraszam do kliknięcia  tutaj .

Hotel Kalura, Cefalu, Sycylia - Podróże ze smakiem
Hotel Kalura, Cefalu, Sycylia – Podróże ze smakiem

To były nasze najprzyjemniejsze 2 dni w czasie pobytu na Sycylii. To zaskakujące, gdyż zwykle preferujemy wypoczynek aktywny i dość intensywny, a leżenie na plaży nas  nie interesuje. Tym razem jednak potrzebowaliśmy chwili świętego spokoju i odpoczynku od pędu, w jakim ostatnio żyliśmy ;) Ale też nie leżeliśmy przez 2 dni do góry wentylem, co to to nie! Po prostu udało nam się połączyć relaks w formie kąpieli w bajecznie czystej i ciepłej wodzie, z krótką chwilą na leżaku, ze spacerem po miasteczku i zwiedzaniem. Przemierzając wielokrotnie drogę z hotelu do miasta i z powrotem, mieliśmy czas na rozmowę, na piwko i na delektowanie się okolicą, która nas naprawdę oczarowała. Każdy spacer wiódł tuż pod skałą La Rocca, obok latarni z jednej i morza z drugiej strony. Mieliśmy tam czas na wszystko, co lubimy robić :) Udało nam się zresetować i odciąć od codzienności. Choć nie przytrafiło nam się tu nic szczególnego, choć nie przeżyliśmy tu przygody życia, to były genialne dwa dni – prawdopodobnie ze względu na stan umysłu, który nam się udało osiągnąć :)

1 Comment

  1. […] Sycylia w 5 dni – Cefalu […]

Dodaj komentarz